CELOZRNNÝ ŽITNÝ KVÁSKOVÝ CHLÉB

CELOZRNNÝ ŽITNÝ KVÁSKOVÝ CHLÉB

Když už pečivo, tak jedině to nejlepší a našlapané! Žito je zdroj vitamínu E, B, železa a navíc obsahuje méně lepku než pšenice.

Chléb ze supermarketu vs. domácí žitný

Chléb z kvásku a poctivé mouky je věc stará několik staletí. Víme, že takový poctivý chlép je nadupaný prospěšnými látkami.

V 19. století chtěli mlynáři docílit delší trvanlivosti mouky a tak při mletí nejdříve obrousili vnější obal zrna a v mouku semleli pouze zbylou škrobnatou část. Tato mouka sice vydržela déle, ale byla ochuzena o mnoho zdraví prospěšných složek – tzv. „pomalé“ sacharidy, bílkoviny, tuky (zdravé nenasycené mastné kyseliny), vitamíny, minerální látky a vlákninu. Zároveň bylo touto dobou vyvinuto droždí, které nahradilo tradiční kvásek. 20. století pak přineslo další technologické postupy a těsto z bílé pšeničné mouky vykynuté pomocí droždí bylo obohaceno o chemikálie, cukr, tuk a další přísady..

A takový chléb máme na pultech i dnes, v 21. století. Je nejen plný přídatných látek, které v něm nemají co dělat, ale také začíná po třech dnech plesnivět, bývá přepečený, a často zamražený a znovu rozpečený. Je špatně stravitelný a při pravidelné konzumaci nemá příznivý vliv na zdraví.

Takže nám asi nezbývá nic jiného, než si chlebík upéct doma. Nebo budete muset velmi pečlivě hledat poctivou pekárnu.

Pokud se chystáte poprvé na založení kvásku a pečení chleba, přeji hodně štěstí, ať z něj nemáte hned napoprvé placku, jako jsem měla já! 😀 Ale nebojte, na podruhé už to vyjde! 🙂

Nejdříve je třeba založit si kvásek, který je třeba přikrmovat každý den 🙂

ZALOŽENÍ KVÁSKU:

 • velká sklenice/ skleněná mísa
 • žitná mouka
 • vlažná voda

Při zakládání kvásku je třeba udržovat jej v pokojové teplotě. Založení nového kvásku trvá až 10 dní.

 1. den – do sklenice dáme 2PL žitné mouky a 2PL teplé vody – vzniká hustější těstíčko. Sklenici zakryjeme plátýnkem.
 2. – 10. den – těstíčko každý den přikrmujeme a promícháváme. Vždy dáme 1PL mouky a 1PL vody. Voní mírně kyselo. Důležité je nezapomínat přikrmovat každý den. Tvoří se jemné bubliny – to znamená, že je kvásek aktivní Desátý den už je dostatečně silný a lze upéct chleba. Vydrží v lednici 7 dnů – když se peče každý týden – a kdyby byl slabý, tak přikrmovat jako na začátku.

Jak upéct kváskový chleba?

Založíme si rozkvas – celý první kvásek, 100g žitné mouky, 100ml teplé vody. Rozmíchat a nechat kynout nejlépe přes noc nebo minimálně 9 – 12h.

NA TĚSTO:

 • 150g rozkvasu
 • 150g žitné chlebové mouky
 • 100g špaldové celozrnné mouky
 • 8g soli, kmín, různé druhy semínek (lněná, dýňová, konopná, slunečnicová,..)
 • 1čl medu – podporuje to kvasný proces
 • 160ml teplé vody (těsto má konzostenci nelepicou/ plastelína)

Suroviny smícháme a necháme kynout asi 2 hodiny. Za tuto dobu těsto několikrát prohněteme ze strany na stranu – má být pružné, elastické.

Pak dáme na podsypanou desku (osvědčila se mi pohanková mouka) a vypracujeme bochníček. Bochník vložíme ideálně do proutěné ošatky, která se podsype pohankovou moukou a necháme 2-3 hodiny oddychovat (zakryté utěrkou).

Ještě před pečením si vyhřejeme v troubě plech, na kterém budeme péct. Do spodní části dáme druhý plech. Při vložení chleba na plech se do spodního vlije 250ml vody. Zavřeme troubu a pečeme při 250 °C asi 10minut. Chleba vyskočí a začne se dělat kůrčička. Pak snížíme teplotu na 200 °C , vyndáme plech s vodou a dopečeme 20 – 25min (podle trouby). Upečený je , když poklepeme na spodní stranu chleba a zní dutě.

Z rozkvasu si odložte 2 – 4PL kvásku na příští chleba.

Dobrou chuť a hodně štěstí s kváskem! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *